logo

W dniach 19–21 marca 2024 r. w województwie małopolskim, na terenie powiatów nowosądeckiego i limanowskiego prowadzone były krajowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „BESKID-24”.

Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

Jeden dzień poświęcony był ćwiczeniom z ratownictwa chemicznego. LOTOS Kolej wraz z Państwową Strażą Pożarną przygotowała scenariusz i udostępniła wagony-cysterny, które na kilka godzin stały się obiektem ćwiczeń dla strażaków z Jednostki Ratownictwa Chemicznego PSP w Nowym Sączu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, iż na skutek nieuprawnionego dostępu osób trzecich dochodzi do rozszczelnienia dwóch wagonów cystern, przewożących toksyczną i łatwopalną substancję. W wyniku tego doszło do wybuchu jednej z nich. Eksplozja spowodowała zawalenie części budynków biurowych na terenie zakładu. Pod gruzami znalazły się osoby poszkodowane, a do działań zaangażowane zostały specjalistyczne grupy ratownicze.

LOTOS Kolej od wielu lat organizuje i uczestniczy w ćwiczeniach, szkoleniach i warsztatach dla służb, które w przypadku wystąpienia poważnego wypadku lub awarii prowadzą działania ratownicze. Do tej pory takie warsztaty i ćwiczenia odbyły się m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Chałupkach, Łazach, Zduńskiej Woli, Czechowicach, Gdańsku, Stróżach, Cykarzewie, Laskowicach Pomorskich, Mińsku Mazowieckim i Nowym Sączu.

Ćwiczenia Ratownicze BESKID 24

Udostępnij