Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

Na przejeździe kolejowo-drogowym w miejscowości Cykarzew Stary w okolicach Częstochowy Urząd Wojewódzki w Katowicach zorganizował ćwiczenia z zakresu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. W wydarzeniu czynny udział wzięła spółka LOTOS Kolej, wicelider krajowych przewozów towarowych.

Ogólne

Głównym założeniem ćwiczeń było przygotowanie służb państwowych (m.in. straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja, wojsko, Służba Ochrony Kolei) do zapobiegania skutkom realnych zagrożeń, jakie mogą mieć miejsce podczas wypadku na przejeździe kolejowym. Scenariusz wydarzenia zakładał kolizję pociągu z autobusem, z którego trzeba było ratować poszkodowanych.

Ponadto w ramach ćwiczeń w wyniku zderzenia rozszczelniona została cysterna i straż pożarna musiała zapobiec wyciekowi oleju napędowego, po czym przeładowała paliwo do drugiego wagonu. Dzięki organizacji tego typu akcji, zagrożenie skażenia środowiska jest niwelowane do minimum, a odpowiednie służby w przypadku realnego niebezpieczeństwa wiedzą jak się zachować „w warunkach bojowych”. Była to też doskonała okazja do sprawdzenia stale udoskonalanych wewnętrznych procedur LOTOS Kolej powiadamiania o zdarzeniach.

Spółka LOTOS Kolej, która udostępniła drużynę manewrową (maszynista i rewident taboru-ustawiacz) oraz tabor na wspólne ćwiczenia organizowane przez Urząd Wojewódzki w Katowicach, regularnie wspiera tego typu inicjatywy, co ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo na polskich torach.

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij