logo

Spółka LOTOS Kolej, obecna na niemieckim rynku przewozów od 2015 roku, została zaproszona do udziału w programie Eisenbahn-Romantik, emitowanego przez kanał SWR, jeden z największych niemieckich kanałów telewizyjnychMateriał dotyczył dawnej kolei w Prusach Wschodnich, której trasa przebiegała z Berlina do Kaliningradu. 

Ogólne

Cieszący się dużym uznaniem wśród fanów kolei program Eisenbahn-Romantik swoją premierę miał 7 kwietnia 1991 roku i przedstawia zarówno nowoczesne systemy kolejowe, jak i obiekty muzealne. Chociaż program jest niemieckiej produkcji, odcinki zrealizowano nie tylko w wielu krajach europejskich, ale również w różnych, bardziej egzotycznych częściach świata, takich jak Madagaskar, Tajwan, Kambodża, Meksyk, USA czy Argentyna. Ekipa telewizyjna programu, na której czele stał znany prezenter Michael Mattig-Gerlach nagrała ujęcia do filmu z nowoczesnej kabiny maszynisty lokomotywy Dragon 2 LOTOS Kolej prowadzonej przez zatrudnionego w spółce maszynistę-instruktora Radosława Czerniaka. Materiały nagrywane były  także za pomocą drona, dzięki czemu możemy podziwiać pociąg przemierzający malownicze polskie krajobrazy.

Radosław Czerniak2loto.jpg

Fragmenty linii kolejowej, o których materiał przygotowali producenci programu Eisenbahn-Romantik sięgają połowy XIX wieku. Królewska Pruska Kolej Wschodnia liczyła ponad 700 kilometrów, przebiegając przez Berlin, Kostrzyn, Malbork i Elbląg do Królewca (obecnie Kaliningrad), ówczesnej granicy Prusów Wschodnich z Cesarstwem Rosyjskim. Do I wojny światowej był, to jeden z najważniejszych szlaków kolejowych w Europie. Obecnie trasa została podzielona na trzy odcinki - niemiecki, polski i rosyjski, przez co straciła na swoim znaczeniu w ówczesnym kształcie i została wyparta przez inne linie, odpowiadające obecnym potrzebom logistycznym. Momentem kulminacyjnym odcinka programu Eisenbahn-Romantik jest przejazd składu LOTOS Kolej przez Mosty Tczewskie, które zostały zbudowane w latach 1851-1857 jako część trasy Pruskiej Kolei Wschodniej, o której przygotowano materiał.

Materiał został wyemitowany w SWR, jednym z największych niemieckich kanałów telewizyjnych i jest również dostępny na portalu YouTube. Zdjęcia z LOTOS Kolej można zobaczyć od 26:47 min. https://www.youtube.com/watch?v=43fvFL50EQ4

LOTOS Kolej jest drugim największym kolejowym przewoźnikiem w Polsce pod względem pracy przewozowej oraz liderem na rynku przewozów towarów niebezpiecznych. Spółka eksploatuje około 130 lokomotyw i ponad 4 tys. wagonów, świadcząc usługi dla Grupy Kapitałowej LOTOS oraz dla klientów zewnętrznych. LOTOS Kolej wykonuje czynności ekspedycyjne na bocznicy kolejowej, a także oferuje wynajem i serwis techniczny taboru kolejowego. W nowoczesnej oczyszczalni wykonywane są usługi czyszczenia cystern kolejowych, a w symulatorze lokomotywy Dragon 2 odbywają się szkolenia maszynistów. LOTOS Kolej od 2015 roku samodzielnie realizuje przewozy na terenie Republiki Federalnej Niemiec, od 2020 roku uzyskała również licencję na przewozy w Republice Czeskiej. Więcej informacji www.lotoskolej.pl .

Udostępnij